Ik ben reeds inspecteur
Bevorderingsexamens
Elk jaar organiseert het departement Rekrutering en Selectie proeven om door te kunnen groeien naar een hoger kader.
Je kan je kandidatuur indienen tot en met 19 december 2025.
De selectieprocedure als volgt opgebouwd zijn:
- Beroepsproef
- Persoonlijkheidsproeven
- Deliberatiecommissie
De selectieproeven zullen georganiseerd worden van januari tot en met juli 2026, met de start van de opleiding in oktober 2026.
Beroepsproef gepland op 10 februari 2026.
Het onderdeel "kennis van de taal" wordt beoordeeld door middel van een computergestuurde test. Deze subproef zal op een andere dag georganiseerd worden dan de subproef “algemene beroepskennis”. Een simulatie van deze subproef is beschikbaar onder de rubriek -> "Bereid je voor".
Er zal een infosessie voor de geïnteresseerde kandidaten plaatsvinden op 27 november 2025 om 10.00 uur, via Teams.
Alle info (lijst met de te kennen materie, de oproep, het het digitaal inschrijvingsformulier en het selectiereglement) is beschikbaar onder de rubriek Nuttige documenten.
Toelatingsvoorwaarden
Inschrijvingsvoorwaarden:
- Lid zijn van het basiskader met minimum drie jaar kaderanciënniteit in het basiskader
- Geen laatste evaluatie met eindvermelding "onvoldoende" hebben gekregen
- Geen zware tuchtstraf hebben opgelopen die nog niet is uitgewist
- Sinds 14 september 2021 niet reeds drie maal gefaald zijn in de selectieproeven voor overgang naar het beoogde kader
- In voorkomend geval, zes jaar kaderanciënniteit hebben opgebouwd na het niet slagen voor de basisopleiding voor het beoogde kader of na een ontslag of een herplaatsing wegens beroepsongeschiktheid voor het beoogde kader
Aanwervingsvoorwaarden:
- Slagen voor de selectieproeven die toegang verlenen tot de graad waarvoor je kandideert
Selectie
Persoonlijkheidsproef
Tijdens de persoonlijkheidsproef wordt je persoonlijkheid beoordeeld, aan de hand van de competenties die je terugvindt in het competentieprofiel. In het competentieprofiel is vastgelegd wat de vereiste competenties zijn die je dient te bezitten om de job goed te kunnen uitvoeren.
Deze proef omvat:
- een biografische vragenlijst;
- persoonlijkheidsvragenlijsten;
- andere selectietechnieken en -testen waarmee je persoonlijkheid beoordeeld kan worden;
- een semi-gestructureerd interview (met een gekwalificeerd lid van de dienst Rekrutering en Selectie van de Federale Politie).
Bij het semi-gestructureerd interview wordt er gebruik gemaakt van de STAR-methode. Dit is een gedragsgerichte interviewtechniek waarbij er wordt gepeild naar specifieke situaties die je hebt meegemaakt in het (recente) verleden. Er zal verder doorgevraagd worden naar de omstandigheden, hoe je precies hebt gehandeld en wat het resultaat van je actie was.
Adviesformulier
In het kader van deze bevorderingsproeven zal aan je korpschef/directeur gevraagd worden een advies betreffende jouw potentieel als kandida(a)t(e) voor bevordering naar een hoger kader in te vullen. Deze evaluatie wordt opgemaakt nadat je geslaagd bent voor de beroepsproef en voorafgaand aan de overige bevorderingsproeven.
Deliberatiecommissie
Het is de deliberatiecommissie die beslist of je over de nodige competenties beschikt om de basisopleiding van hoofdinspecteur aan te vatten, nadat ze grondig je bevorderingsdossier, inclusief het adviesformulier, hebben geanalyseerd.
Bij de bevorderingsprocedure van inspecteur naar hoofdinspecteur wordt er een rangschikking opgemaakt van zeer geschikt en geschikt. Je kan opleiding tot hoofdinspecteur aanvatten wanneer je geschikt bent bevonden en batig gerangschikt bent.
Bereid je voor
Om je kans op slagen zo groot mogelijk te maken, moet je ervoor zorgen dat je, voor welke proef je ook wordt uitgenodigd, goed voorbereid en rustig bent:
- Zorg ervoor dat je over alle gevraagde documenten beschikt;
- Zorg ervoor dat je op tijd op de plaats van afspraak bent;
- Houd rekening met eventuele vervoersproblemen (zoals file, of vertraging van het openbaar vervoer);
- Kleed je netjes in je eigen stijl;
- Wees eerlijk en oprecht.
Wij vestigen uw aandacht erop dat mensen van buiten de politieorganisatie via verschillende kanalen (websites, applicaties, enz.) "hulp bieden bij de proeven en de selectieprocedure". Deze diensten zijn volledig onafhankelijk. We kunnen noch de kwaliteit noch de doeltreffendheid van deze kanalen garanderen.
Beroepsproef
Om je kans op slagen zo groot mogelijk te maken, raden we je aan om je nog eens te verdiepen in de rechtsgronden die verband houden met je bevoegdheden; je kan daarvoor terugvallen op je basisopleiding, en op de ervaring die je op het terrein hebt opgedaan.
Wanneer het bevorderingsexamen gepubliceerd is, zal de lijst met de te kennen materie gepubliceerd worden onder de rubiek "Nuttige documenten".
Om je voor te bereiden op de computergestuurde test raden we je aan om aan de hand van onderstaande demo eens te oefenen.
- Demo taal
Daarmee kun je je alvast vertrouwd maken met de test. Deze demo geeft een indicatie van het verloop van de test. De werkelijke test kan afwijken van de demo.
Persoonlijkheidsproeven
De biografische vragenlijst die je thuis moet invullen is een goede voorbereiding. Naast je academische en professionele ervaringen wordt er ook gevraagd naar concrete situaties die je hebt meegemaakt.
Deze vragenlijsten zal je thuis (online) kunnen invullen. Voor de proeven die je thuis aflegt, zal je een link ontvangen die je rechtstreeks naar de vragenlijsten brengt. Je hoeft je daar niet op voor te bereiden. Het gaat om vragenlijsten die peilen naar je persoonlijkheid, voorkeuren en verlangens.
Via deze link kan je kennis maken met het type vragen van de persoonlijkheidsvragenlijst.
Zorg ervoor dat je voor de proeven thuis in een rustige omgeving kan werken:
- Zonder je af: om je kans op slagen zo groot mogelijk te maken en gefocust te blijven op de vragenlijst zelf;
- Zet je smartphone uit: die zou je kunnen afleiden;
- Breng de andere personen in huis op de hoogte: je gezinsleden of huisgenoten zouden je eveneens kunnen afleiden. Zorg ervoor dat zij je niet kunnen storen;
- Kladpapier en pennen zijn niet noodzakelijk: voor de vragenlijsten die je thuis invult, heb je geen kladpapier nodig. Het zou je tijdens de proef alleen maar kunnen hinderen;
Lees de instructies goed: ze geven aan wat er van je verwacht zal worden. Let vooral goed op de meetschalen waarop je jezelf moet situeren. Als je die verkeerd interpreteert, zou dit een compleet ander beeld van je eigenschappen kunnen geven.
Tijdens de geïnformatiseerde situationele beoordelingsproef zal je één of meerdere specifieke situaties aangereikt krijgen. Deze proef heeft als doel na te gaan op welke manier je zou handelen in bepaalde situaties.
Via deze link vind je een demo om je op deze proef voor te bereiden. Daarmee kun je je alvast vertrouwd maken met de test. Deze demo geeft een indicatie van het verloop van de test. De werkelijke test kan afwijken van de demo.
Tijdens het semi-gestructureerde interview zal je de kans krijgen om dieper op de situatie in te gaan en indien nodig situaties toe te voegen. Denk dus, om je zo goed mogelijk voor te bereiden, aan situaties die karakteristiek zijn voor jou en een beeld geven van wie je bent (werk- en/of schoolsituaties, hobby's).
Daarnaast zal er ook gepeild worden naar je motivatie. Daarvoor is het essentieel om de omgeving te leren kennen waarin je zal werken. Dit zal je helpen om je beter voor te bereiden op je kandidatuur. Je kan daarvoor verschillende dingen gebruiken: het internet, informatiesessies, ontmoetingen met onze contactpunten, opendeurdagen, enzovoort.
Tot slot, geef tijdens het interview duidelijke en concrete antwoorden.
Planning
Bevorderingsexamens
Competentieprofiel
Analyseren
Door zich een kritisch en rationeel oordeel te vormen over de beschikbare informatie en door het essentiële van het bijkomstige te onderscheiden, inzicht krijgen in oorzaak en gevolg van een problematiek.
Oplossingsgericht werken
Onverwachte situaties aankunnen en beheersen door, op basis van ervaring en kennis, mogelijke oplossingen af te wegen en door op eigen initiatief de taak op zich te nemen om de best passende oplossing te implementeren.
Mensen aansturen
Ervoor zorgen dat iedereen gepast gedrag stelt door duidelijke instructies te geven en door het opvolgen en het bijsturen van hun prestaties in functie van de doelstellingen en de middelen.
Samenwerken
Groepsgeest creëren en bevorderen door de eigen mening en ideeën te delen, door zich te identificeren met de gemeenschappelijke doelstellingen en door conflicten met collega's bij te leggen.
(Extern) Klantgericht optreden
Partners (publiek en overheid) de best mogelijke dienst verlenen en hen begeleiden naar de meest passende oplossing door op een constructieve manier contacten te onderhouden.
Inzet tonen
Zich ten volle inzetten voor het werk door steeds het beste van zichzelf te geven en hoge kwaliteit na te streven.
Coping
Reageren op frustraties, obstakels en tegenwerking en hierbij de resultaten voor ogen te houden, door kalm te blijven, de eigen emoties te controleren en constructief te reageren op kritiek.
Betrokkenheid - motivatie
Een intrinsieke motivatie aantonen door interesse te tonen voor de functie en door over een professioneel bewustzijn te beschikken.
Normbesef - integriteit
Aan geloofwaardigheid winnen door op een gedisciplineerde manier te werk te gaan, door zijn eigen opvattingen in te schrijven in de normen en verwachtingen van de organisatie.
Afwezigheid van extremisme
De rechten en de vrijheden van het individu respecteren. Mensen niet discrimineren op basis van geslacht, levensovertuiging, etnische afkomst, enz. Gedrag dat afwijkt van de eigen waarden niet veroordelen en de mensen die dit gedrag stellen niet verwerpen.
Afwezigheid van psychopathologie
Emotionele stabiliteit vertonen, t.t.z. zich kunnen beheersen en emotionele impulsen kunnen onderdrukken. Er is sprake van psychopathologie als men gedrag vertoont dat afwijkt van een sociale norm en als dit gedrag een belemmering uitmaakt voor of ongemak bezorgt aan de betrokkene zelf of aan de omgeving en op deze manier een verstoring van het sociaal en professioneel functioneren veroorzaakt.
Opleiding
De opleiding inspecteur naar hoofdinspecteur duurt 9 maanden (doorgaans van begin oktober tot eind juni). Ze wordt jaarlijks georganiseerd binnen de 9 erkende politiescholen en telt 14 opleidingsmodules rond de volgende competenties:
Management en leadership:
- De rol, functie en positie van de HINP binnen de geïntegreerde politie
- De evaluatie van medewerkers
- De leiding over een team, zowel op administratief als operationeel niveau
- Projectbeheer
Administratieve politie:
- Handhaving en herstel van de openbare orde (bevoegdheden van de afdelingschef)
- Speciale administratieve politie
Wegverkeer:
- Bevoegdheden van de OGP inzake wegverkeer (wetgeving)
- Organisatie en beheer van een wegcontrole
Gerechtelijke politie:
- Buitengewone bevoegdheden van de OGP/HPK (wettelijke en regelgevende kaders)
- Informatiebeheer
- Klassieke en bijzondere onderzoeksmethoden
En niet te vergeten:
- Specifieke omstandigheden
- Actuele fenomenen
- Geweldbeheersing
- Fysieke en mentale training
- Eerste en tweede taal
Je kan je kennis ook in de praktijk brengen tijdens twee stages (een van 40 uur in management en leadership en een van 120 uur in operationele situaties). Tijdens hun opleiding worden de aspirant-hoofdinspecteurs ook op hun professionele functioneren geëvalueerd aan de hand van:
- Hun persoonlijkheidskenmerken
- Hun professionele vaardigheden
- Hun prestaties
- Hun potentieel
- Hun leidinggevende bekwaamheid
Na afloop van deze opleiding verwachten wij van de aspirant-hoofdinspecteurs dat ze competenties hebben verworven op het vlak van:
- Kennis (weten)
- Bekwaamheid (weten hoe te handelen)
- Gedrag (weten hoe te zijn)
- Potentieel (weten hoe te worden)
Voor elke opleiding is er de mogelijkheid om vrijstellingen aan te vragen. Deze worden uitsluitend toegekend op basis van een individuele aanvraag vóór de start van de opleiding. Eerder verworven kwalificaties en/of competenties geven nooit automatisch recht op een vrijstelling.
Meer informatie: Vrijstellingen - Bewijs je bekwaamheid.
Redelijke aanpassingen
Kandidaten die te kampen hebben met een leerstoornis (bijvoorbeeld dyslexie) of met een handicap en die een redelijke aanpassing wensen voor de schriftelijke selectieproeven, hebben die mogelijkheid.
Wat is een redelijke aanpassing?
Het betreft het gepaste aanpassingen in een welbepaalde situatie die het iemand met specifieke noden mogelijk maakt de schriftelijke proeven af te leggen tenzij deze maatregelen een disproportionele last betekenen voor de overheid die hiervoor verantwoordelijk is.
Over deze redelijke aanpassingen wordt geval per geval beslist. Het kan bijvoorbeeld gaan over de toekenning van bijkomende tijd, vragen die voorgelezen worden, mondeling i.p.v. schriftelijk antwoorden, het gebruik van IT-tools om schriftelijk vragen te kunnen beantwoorden…
Wie kan redelijke aanpassingen krijgen?
Iedereen die kandidaat is voor een al dan niet operationele functie die voldoet aan de voorwaarden die hieronder beschreven staan.
Ter herinnering: de operationele functies zijn onderworpen aan de medische criteria uit bijlage 4 bis van het MB van 28 december 2001. Het recht op redelijke aanpassingen mag geen afbreuk doen aan deze specifieke selectievoorwaarden.
Deze mogelijkheid wordt aangeboden aan iedereen die voldoet aan de beschrijving van een persoon met een handicap, meer bepaald:
1° een persoon die geregistreerd staat als gehandicapt bij het Waalse Agence pour l’intégration des personnes handicapées, bij het Vlaams Agentschap voor Personen met een Handicap wat voorheen het Vlaams Fonds voor personen met een handicap was [3 bij de ‘Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Beroepsopleiding, Service public bruxellois francophone] 3 of bij de Dienststelle für Personen mit Behinderung’.
2° een persoon die een toelage geniet as inkomensvervanging of een integratietoelage op basis van de wet van 27 februari 1987 betreffende de tegemoetkomingen aan personen met een handicap;
3° een persoon die beschikt over een attest van de Algemene directie voor gehandicapte personen van de FOD Sociale zekerheid voor de toekenning van sociale en fiscale voordelen;
4° een slachtoffer van een arbeidsongeval of van een beroepsziekte waardoor hij voor minstens 66% geattesteerd permanent arbeidsongeschikt is [2 van Fedris] 2 of van de bevoegde medische dienst in het kader van de wet van 3 juli 1967 betreffende de preventie van of de schadevergoeding voor arbeidsongevallen, voor ongevallen op de weg naar en van het werk en voor beroepsziekten in de overheidssector of in een gelijkwaardig regime;
5° een slachtoffer van een gemeenrechtelijk ongeval met een geattesteerde arbeidsongeschiktheid van minstens 66% in navolging van een gerechtelijke beslissing;
6° een persoon die beschikt over een attest ter erkenning van invaliditeit afkomstig van zijn verzekeraar of het RIZIV;
7° een persoon die beschikt over een parkeerkaart voor gehandicapte personen van de FOD Sociale zekerheid [3];
8° de persoon die een European disability card ontving van een bevoegde dienst.
De aanvraag tot redelijke aanpassingen is eveneens mogelijk voor:
- Slachtoffers van een arbeidsongeval of van een beroepsziekte die arbeidsongeschiktheid kunnen aantonen aan de hand van een attest van Fedris of van de bevoegde medische dienst in het kader van de wet op arbeidsongevallen van het personeel van de openbare sector (In927) of een overeenkomstig regime;
- Slachtoffers van een ongeval van gemeen recht die die onbekwaamheid kunnen aantonen na een rechterlijke beslissing;
- Personen die afkomstig zijn uit het bijzonder onderwijs en die een diploma of getuigschrift van het bijzonder onderwijs behaalden;
- Personen die beschikken over een attest of en verslag van een arts-specialist, een huisarts, Medex, een CLB, een psycho-medico-sociaal centrum of van Kaleido dat een leerstoornis bevestigt of een fysieke, mentale, intellectuele of een blijvende zintuigelijke beperking bevestigt die de wisselwerking met diverse belemmeringen en de volledige en daadwerkelijke deelname van de persoon aan de arbeidsmarkt op voet van gelijkheid met anderen kan belemmeren;
- Personen de beschikken over een attest van een school die reeds redelijke aanpassingen toekende voor examens of in de loop van het schooljaar;
- Personen die in het bezit zijn van een attest of verslag waaruit een leerstoornis blijkt of een langdurige lichamelijke, geestelijke, intellectuele of zintuiglijke handicap, waarvan de interactie met diverse belemmeringen een belemmering kan vormen voor hun volledige en effectieve deelname op de arbeidsmarkt op voet van gelijkheid met anderen voor wie de Directeur-generaal van de Algemene directie Rekrutering en Ontwikkeling van de FOD Strategie & Ondersteuning redelijke aanpassingen relevant acht.
- Iedereen die zichzelf beschouwt als gehandicapt, ongeacht of deze handicap erkend werd of niet door een administratieve overheid. Het departement Rekrutering en Selectie zal steeds de redelijkheid van de gevraagde aanpassingen moeten evalueren. Bijgevolg heeft de aanvrager niet automatisch recht op redelijke aanpassingen.
Wettelijke referenties:
- Koninklijk besluit van 16 april 2024 houdende diverse maatregelen over personen met een handicap en redelijke aanpassingen bij selecties M.B. 30 april 2024.
- Koninklijk besluit van 6 oktober 2005 houdende diverse maatregelen over personen met een handicap en redelijke aanpassingen bij selecties. M.B. 25 oktober 2005.
- Bijlage 4bis ministerieel besluit van 28 december 2001 tot uitvoering van sommige bepalingen van het koninklijk besluit van 30 maart 2001 tot regeling van de rechtspositie van het personeel van de politiediensten (UBPol). M.B. 15 januari 2002.
Hoe redelijke aanpassingen aanvragen?
- De kandidaat die redelijke aanpassingen wenst voor het afleggen van selectieproeven, dient zijn aanvraag in te dienen via selection@police.belgium.eu
- Als rechtvaardiging van deze redelijke aanpassingen dient de kandidaat zijn aanvraag te voorzien van een medisch/officieel getuigschrift.
- Deze aanvraag moet zo snel mogelijk worden ingediend, ten laatste 7 kalenderdagen voor het afleggen van de proeven.
Meer info?
Voor bijkomende informatie, kan je contact opnemen met de dienst Diversiteit van de Federale Politie via dgr.diversityandinclusion@police.belgium.eu